Ansiomerkkejä ja uusia kasvoja yhdistyksen hallitukseen

20.8.2020

Pirkan Helmi ry:n koronarajoitusten vuoksi poikkeukselliseen ajankohtaan siirretty vuosikokous päästiin vihdoin pitämään 19.8. Hämeen ammattikorkeakoululle Valkeakoskelle kokoontunut kokousväki käsitteli sääntömääräiset asiat ja palkitsi maaseudun kehittäjien pronssisella ansiomerkillä pitkään Pirkan Helmen hallituksessa toimineet Matti Pitkäsen, Heidi Rytkyn, Tiina Ryypön ja Piia Salmen.

Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Solja Pietilä Valkeakosken Ritvalasta. Puheenjohtajan lisäksi hallitukseen valittiin 12 varsinaista jäsentä sekä kolme varajäsentä. Valituista 16 henkilöstä 5 ei ole aiemmin toiminut Pirkan Helmen hallituksessa.

Hallituksen kokoonpano noudattaa niin sanottua kolmikantaperiaatetta, jonka mukaisesti kolmasosa hallituksen jäsenistä edustaa toimialueen kuntia, kolmasosa alueen yhdistyksiä ja kolmasosa alueen asukkaita. Lisäksi hallituksen muodostamisessa kiinnitetään huomiota alueelliseen tasapainoon. Hallituksen jäsenten toimikausi on vuosikokousten välinen aika ja hallituksen jäsenenä voi toimia yhtäjaksoisesti enintään kuusi vuotta.

19.8.2020 alkaen Pirkan Helmi ry:n hallituksen muodostavat:


KuntaedustajatYhdistysedustajatAsukasedustajat
AkaaVesa LiehuJuha JärvinenElina Hujanen
PälkänePertti SalminenPanu RaivioSari Junnila uusi
UrjalaSatu Sarin uusiTuija Leino uusiMia Melkkala
ValkeakoskiVesa VarhoKirsi IlolaHeidi Hallongren uusi
VarajäsenIlkka Pulakka (Urjala)Päivi Heinonen (Pälkäne)Katri Uolamo (Akaa) uusi